Muhalefete “Dangalak’ diyen AKP’li Turan’a, “Asıl dangalak sizsiniz” tepkisini gösteren vatandaşa ceza

İçişleri Bakan Yardımcısı Bülent Turan’ın seçim öncesi muhalefete yönelik kullandığı “dangalak” sözüne “Asıl dangalak sizsiniz” diyerek tepki gösteren Hüseyin Savaş’a şikayet üzerine açılan davada ceza çıktı.

Turan, 14 Mayıs seçimleri öncesi AK Parti Grup Başkanvekili iken, “1915 Çanakkale Köprüsü” tartışmalarına ilişkin muhalefeti hedef alarak, “2023, Çanakkale’de dünyanın en büyük köprüsünü yapanlarla köprüyü sadece polemik konusu yapıp, oradan bizi denize dökeceğini düşünen dangalakların seçimi olacak” ifadelerini kullanmıştı.

‘Kamu görevlisine hakaret’ suçlamasıyla dava

Gazete Duvar’dan Cihan Başakçıoğlu’nun haberine göre, ardından kendisine sosyal medya üzerinden cevap veren Hüseyin Savaş, “Asıl dangalak sizsiniz” ifadelerini kullanmıştı. Bu ifadelere ilişkin Turan’ın şikayeti üzerine Savaş hakkında, “Kamu görevlisine hakaret” suçlamasıyla dava açıldı.

“Rencide edici sözler” şikayeti

Lapseki Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Turan’ın, Savaş hakkında “onur, şeref ve saygınlığı hedef alacak biçimde, herkese açık şekilde yorum yapmak” suretiyle alenen rencide edici sözler sarf ettiği iddiasıyla şikayetçi olduğu ifade edildi.

“Milletvekili olan müşteki Türk vatandaşlığını hedef alarak dangalak şeklinde konuştu”

İddianamede Turan’ın muhalifleri hedef alan “dangalak” ifadesine değinilmemesi dikkati çekerken, Lapseki Asliye Ceza Mahkemesi’nde ifade veren Savaş ise şunları söyledi:

Savaş’a 354 gün adli para cezası verildi

Gerekçeli kararını açıklayan Lapseki Asliye Ceza Mahkemesi ise “dangalak” sözünün hakaret teşkil ettiğini ifade ederek Savaş’ın “Kamu görevlisine hakaret” suçunu işlediğine karar verdi. Savaş’a 354 gün adli para cezası veren mahkeme, kararında şu ifadelere yer verdi:

“Tüm bu açıklamalar ışığında sanığın kamu görevlisi olan katılan hakkında, katılanın konumu ve yorumun paylaşılma biçimi dikkate alındığında katılanın onur, şeref ve saygınlığını zedeleyici sözler sarf ettiği kabul edilmekle davaya konu sözlerin hakaret niteliğinde olduğu kabul edilmiştir. Katılanın milletvekilliği görevi sırasında yapmış olduğu açıklamaya istinaden sanığın atılı suçu işlediği anlaşılmakla sanık hakkında TCK 125/3-a maddesi tatbik edilmiştir. Sanığın atılı suçu işlerken sosyal medya üzerinden herkes tarafından görülür şekilde söz konusu suçu işlediği bu yönüyle aleniyetin gerçekleştiği anlaşılmakla sanık hakkında TCK 125/4 maddesi tatbik edilmiştir.”

Başka bir davada ‘beraat’ kararı verilmişti

Öte yandan geçtiğimiz aylarda Lapseki Asliye Ceza Mahkemesi, Turan’a yönelik benzer bir söylemde bulunulmasıyla ilgili açılan başka bir davada beraat kararı vermişti. Mahkemenin benzer bir dosyada verdiği beraat kararına dikkat çeken avukat Bayram Kara, müvekkili hakkında verilen cezaya itiraz etti.

AİHM’in Sarkozy kararı hatırlatıldı

Ayrıca Fransa eski Cumhurbaşkanı Sarkozy’e hakkındaki bir hakaret davasında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tarafından verilen kararı da hatırlatan Avukat Kara, şöyle devam etti:

“Eski Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy, göreve geldiği ilk yıl ziyaret ettiği Çiftçi Fuarı’nda elini sıkmayan bir çiftçiye “Defol git zavallı aptal!” demiş, birkaç ay sonra bu ifadesi, Herve Eon adlı bir muhalif tarafından karşısına çıkarılmıştır. Eon isimli vatandaş, Sarkozy’nin 28 Ağustos 2008 tarihindeki Laval ziyaretinde, Sarkozy’yi protesto etmek için, yine kendisine ait olan ‘Casse-toi pauv’con-Defol git zavallı aptal!’ sözlerini taşıyan bir pankart açmıştır. Olay yerinde gözaltına alınan Herve Eon hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı da dava açınca, ‘cumhurbaşkanına hakaret’ suçundan 30 euro sembolik para cezasına çarptırılmıştır. Fransız Yüksek Mahkemesi de kararı onayınca Eon, kararın ifade özgürlüğüne aykırı olduğunu savunarak İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi’ne (AİHM) taşınmıştır. AİHM, Fransız mahkemelerinin aldığı kararı ‘orantısız’ bularak, bu kararın ‘ifade özgürlüğü ilkesine aykırı’ olduğuna hükmetti. Mahkeme, ‘Bu tür bir kararın, toplumun genel çıkarlarına katkı sağlayacak tartışmalara hicivle katılımda caydırıcı etki yapma’ tehlikesine dikkat çekerek Fransa’ya adeta ifade özgürlüğü dersi verdi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x