Cem Demirer’e 77’nci Cannes Film Festivali’nden ödül

İlk uzun metrajlı filmi “Mendirek” ile dünya prömiyerini Atlanta Film Festivali’nde gerçekleştiren ve ardından 29’uncu Adana Film Festivali’nden iki ödülle ayrılan yönetmen Cem Demirer’in, yapımcılığını Berfin Demirat ile birlikte gerçekleştirdiği kısa filmi “Noksan”, 77’nci Cannes Film Festivali’nin Semain de la Critique bölümünde 20 Mayıs’ta dünya prömiyerini yaptı.

Önceki yıllarda Ken Loach, François Ozon, Wong Kar Wai gibi isimlerin de yer aldığı seçkide bu yıl 11 uzun ve 13 kısa film yarıştı. Fransız Eleştirmenler Sendikası tarafından yeni yeteneklerin ödüllendirilmesi için 1962’den beri aralıksız gerçekleştirilen Semain de la Critique’in Canal+ Ödülü, Cem Demirer imzalı “Noksan”a verildi.

Film, lunaparkta çalışırken yaşadığı içsel bunalımla birlikte farklı insan ve varlıklarla etkileşime giren ana karakter Mert’in anlam arama çabasını anlatıyor. Mert karakteriyle başrolde olan Haydar Şahin’e, Şencan Aslan, Barış Yılmaz Gündüz, Aydın Erek ve Alev Karaçam’ın eşlik ettiği “Noksan”, bu yılki festival programında Türkiye’yi temsil edecek tek yerli yapım olma özelliğini taşıyor.

(KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x