AYM’nin kararını uygulamayan bakan yardımcısı HSK’nın başına getirildi

Son olarak AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Adalet Bakan Yardımcılığı’na kendisini atamasıyla gündeme gelen Akın Gürlek, hakimlik yaptığı dönemde tartışmalı birçok davada verdiği kararlarla tanınmıştı.

HSK ONA EMANET

Gürlek, Anayasa Mahkemesi’nin Enis Berberoğlu kararını uygulamaması ile de tepki çekerken; Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun (HSK) da ‘başına’ getirildi.

Gazeteci Seyhan Avşar’ın X’ten (Twitter) paylaştığı bilgiye göre Gürlek, HSK’den sorumlu bakan yardımcılığı görevine atandı.

‘MUHALİFLERE CEZA YAĞDIRAN HAKİM’ OLARAK TANINDI

Türkiye, Akın Gürlek adını birçok siyasi davayla tanıdı. Önce İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi, ardından ise 14. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı görevlerini yürüten Akın Gürlek, muhaliflerle ilgili tartışma yaratacak hapis cezası kararlarına imza attı.

“Akın Gürlek’in başkanı olduğu mahkeme HDP’nin eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş’a ‘örgüt propagandası’ suçlamasıyla 4 yıl 8 ay hapis cezası verdi. Bu ceza; Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Demirtaş’ın ana davasındaki verdiği ihlal kararından önce tahliye edilmesine rağmen, cezaevinden çıkamamasına neden oldu.

Gürlek, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na sosyal medya paylaşımları nedeniyle 9 yıl 8 ay, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı’ya 2,5 yıl hapis cezası kararlarının altına da imza attı. Ayrıca, Akın Gürlek bir Barış Akademisyeni’ne “şehit yakını ziyaret etme cezası” verdi. Ancak daha sonra bu karar geri alındı.

Gazeteci Can Dündar’ın gayrimenkullerine el koyma kararı da Akın Gürlek’in mahkemesinden çıktı.

Arasında Selçuk Kozağaçlı’nın da bulunduğu ÇHD’li avukatların tahliye edilmesi üzerine İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi görevden alınmıştı. Bu mahkemeye Akın Gürlek atanmış ve yeni heyetle birlikte avukatlara hapis cezaları vermişti. Gürlek, duruşma sırasında sık sık avukatlarla tartışmaya girmiş, gizli tanığa yönlendirici sorular sormuştu.

Akın Gürlek, Anayasa Mahkemesi’nin verdiği Enis Berberoğlu kararını uygulamamasıyla da gündeme geldi. Anayasa Mahkemesi, MİT TIR’ları görüntülerini gazeteci Can Dündar’a verdiği iddiasıyla suçlanan, milletvekili seçilmesine karşın yargılamasına devam edilen ve milletvekilliği düşürülen Berberoğlu’nun seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkının ihlal edildiğine karar vermişti. AYM, 17 Eylül 2020 tarihli kararıyla yerel mahkemeden yargılamanın durdurulmasını istemişti. Ancak Gürlek’in başkanı olduğu İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, AYM’yi yerindelik denetimi yapmakla suçlayarak karara direnmişti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bu karar nedeniyle Akın Gürlek’i ‘FETÖ’cü savcı “Zekeriya Öz” olmakla suçlamıştı. Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) ise “AYM kararlarına uymayan terfi edemez” ilkesine rağmen Enis Berberoğlu kararını yerine getirmeyen Akın Gürlek’i terfi ettirerek birinci sınıf hâkim yapmıştı.”

ZÜHTÜ ARSLAN “ANAYASAYI KASTEN İHLAL” DEMİŞTİ

AYM kararlarına uyulmaması, Ankara’da tartışılmıştı. 23 Eylül’de “Anayasa Mahkemesinin Temel Haklar Alanındaki Kararlarının Etkili Şekilde Uygulanmasının Desteklenmesi” projesinin açılış töreninde konuşanAnayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslantür, “Mahkeme kararlarının icrasının hakkıyla sağlanmadığı bir yerde hukuk devletinden bahsedilemez. Çünkü hukuk devleti bir söylemden ibaret değildir. Anayasa Mahkemesi, anayasaya aykırılık konusunda bir karar verdikten sonra bu aykırılıkta ısrar, anayasanın kasten ihlalidir” demişti.

Dönemin Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de AYM kararlarının yasama, yürütme ve yargı organlarını bağladığını belirterek “Herkesin Anayasa Mahkemesi kararlarına uyması, hukukun emredici hükmüdür ve hukuk devletinin bir gereğidir” ifadesini kullanmıştı.

Gürlek 2021 yılında birinci sınıf hâkimliğe, 2022 yılında ise Adalet Bakan Yardımcılığına terfi etmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x